poniedziałek, 24 listopada 2008

Upadek Rycerstwa

Podstawą przyczyną ,,upadku" rycerstwa i jego częściowej demilitaryzacji miedzy XIII a XV w. była jednak zasadnicza zmiana techniki wojennej.Pierwsze zwiastuny tego procesu datują się już z XII stulecia,wraz z wprowadzeniem na polach bitew i przy oblężeniach kuszy-broni,jaka w swej przenośnej postaci wywodziła się ze stepów Azji i którą Kościół przez długi czas uważał niedozwoloną ze względu na zabójczą siłę rażenia.Mimo że kościół zakazywał jej używania w konfliktach miedzy chrześcijanami,kusza jednak ustaliła się,a razem z nią angielski long bow-długi łuk,cechujący sie długim zasięgiem i wielką szybkością strzelania.Obciążenie uzbrojeniem,pomijając szybki i gwałtowny wzrost jego kosztów,uniemożliwiało rycerzom dłuższe przebywanie w siodle i zmuszało ich do wbierania ras konia -silniejszych i odporniejszych lecz mniej szybkich ,co wystawiało konnego jezdzca na pociski wroga przez czas dłuższy aniżeli w poprzedniej epoce.
Pozostawały rycerstwu wystawność,turnieje,wyzwania na ,,szczególną walkę"lecz prawdziwa walka na przełomie średniowiecza i ery nowożytnej była już czymś zupełnie innym.
Czy piękna rycerska przygoda zginęła w gąszczu pik,w dymie bombard,miedzy umocnionymi fortecami a tyranią szesnastowiecznych władców absolutnych?Tak i nie.Niewątpliwie konny rycerz przeżywa od początku XVI w okres długotrwałego upadku,lecz odżyje on w stuleciu następnym,w postaci lansjera,dragona i konnego strzelca,pomijając zapożyczonych ze stepów huzarów i ułanów.
Rycerstwo umierało już w chwili swych narodzin.Ledwie powstałe opłakuje już ciało poległego w Roncesvalles Rolanda.Opłakuje przy tym bohatera poległego dawno temu,jeśli wezmiemy pod uwagę że Historyczny Roland żył w VIII w. ,a chansons datują się dopiero z 11 stuleci.Wielka szlachetność cechuje zawsze dawnych rycerzy.Jest to jedna z reguł gry.Mitologia rycerska stanowi bowiem cześć rozumienia histori nieustannie odwołując się do współczesnego zepsucia,przeciw któremu przywołuje się rycerza bez skazy,trwogi.


,,Człowiek Średniowiecza" Le Goff Jacques

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz